По света: Бебе в кутия за... социалните. Нашата Мария – под дървото!

Изображение 1 от 2

    Случаят с Мария Иванова, която изостави тримесечното си бебе в столичния квартал "Младост" 1 и после пожела да й го върнат, повдигна въпроса какви трябва да са механизмите за реакция в такива ситуация.

    В множество държави по цял свят институции и неправителствени организации експериментират с модела на т.нар. "кутии за бебета".

    Това са места, където майки в затруднение могат да оставят новородените си на безопасно място, запазвайки своята анонимност. В миналото най-често жените са оставяли извънбрачните си бебета. Днес кутиите се използват предимно от майки, които по една или друга причина не могат да се грижат за децата и не желаят да разкриват самоличността си.

    В някои страни анонимното раждане в болница е незаконно и кутиите са единственият начин родители да оставят детето си на сигурно място, където други да поемат грижите за него.

    В страни като Индия и Пакистан кутиите могат да спасят живота на новородено заради честите смъртни случаи на бебета поради социално-икономически причини.

    Кутиите за бебета обикновено се намират в болници, обществени центрове или църкви. Представляват малка врата или капак, монтиран върху фасадата на сграда. Отвътре кутията е добре отоплена, има легло и сензори, които изпращат веднага сигнал, когато има оставено бебе. След това отговорните лица поемат грижата за него.

    В Германия периодът, в който други се грижат изоставеното бебе, е осем седмици, в рамките на които родителят има право да размисли и да вземе детето си обратно, без да има правни последици за него. Ако това не се случи, детето се обявява за осиновяване.

    В Швейцария първата кутия за изоставени бебета е създадена през 2001 г. Оттогава до началото на 2016 г., когато вече има осем кутии в страната, са намерени близо 16 изоставени новородени, пише британският в. "Телеграф".

    Общо 70 кутии за бебета има във всички краища на Чехия, 156 новородени са открити от създаването на първата през 2005 г, пише Prague Daily Monitor. Противоречиви са обаче мненията за тяхната приложимост.

    Първите кутии за изоставени деца в САЩ са поставени през 2016 г. Две са открити в пожарните станции в щата Индиана като част от инициативата да се предоставя възможност на майки в трудно положение да оставят децата си на сигурно място напълно анонимно, пише NBC News.

    В Русия също има кутии за бебета, първата е инсталирана през 2011 г. Активистите, които подемат инициативата, смятат, че по този начин се намалява рискът от опасности за здравето на нежеланите бебета, които биха се появили, ако родителите ги оставят на обществени места или в близост до болници или домове за сираци.

    А у нас кога? Колко още случаи, като този на Мария, ще трябва да станат обществено достояние, за да се сетят НПО-тата и държавата, че има смисъл, има надежда... за тези деца.

    Източник: dnes.bg

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Последни новини