Предупредиха за мними частни съдебни изпълнители

Служители на фирми за събиране на вземания се представят за частни съдебни изпълнители (ЧСИ) и оказват психически тормоз над гражданите.

За това алармираха от Камарата на частните съдени изпълнители (КЧСИ). Оттам подчертаха, че колекторите нарушават правата на гражданите и злепоставят частните съдебни изпълнители, които работят по законови процедури.

От Камарата напомниха, че сигнали за "мними" ЧСИ се получават от 2011 г. Заради това периодично разпространяват съвети какво да правят хората, когато някой се представя за частен съдебен изпълнител. И сега отново заявиха:

"Важно е да се знае, че съгласно закона ЧСИ използват писмена форма на комуникация, като първо връчват съдебните книжа по образуваното изпълнителното дело. Ако някой е получил заплаха за запор на заплата, сметки, възбрана или опис на имущество по телефона, това означава, че някой неправомерно се представя за ЧСИ. Известни са и случаи, в които събирачи на дългове използват писма, наподобяващи тези на съдебните изпълнители, за да изплашат гражданите, но с елементарна проверка това лесно се установява".

На сайта на КЧСИ има регистър на действащите частни съдебни изпълнители с посочени контакти.

"Всеки на момента, ако е получил обаждане, може да провери дали такъв ЧСИ изобщо съществува или става дума за злоупотреба с името на професията", отбелязаха от Камарата.

И допълниха, че към момента в България няма законов регламент за дейността на колекторските фирми, съответно няма и орган, който да упражнява контрол върху дейността им и да санкционира нарушителите. Камарата призова пострадалите от подобни неправомерни действия да се обърнат към нея, за да получат разяснения и съдействие. И изтъкнаха, че общо 9 институции следят работата им, в това число  МВР, прокуратурата, ДАНС, НАП.

ЧСИ припомниха, че единствените органи, които могат да изпълняват принудително изпълнение срещу имущество на длъжниците са съдебните изпълнители - държавни и частни. При тях се образуват изпълнителни дела само, ако има решение или заповед за изпълнение, с които съдът се е произнесъл за наличието на задължения. Изключение правят публичните вземания на държавните институции и на общините, които съгласно ЗЧСИ могат да се поемат от ЧСИ и без съдебно решение.

"Именно делата в полза на държавата и общините, по които работят ЧСИ, бележат ръст през последните 5 г. При ЧСИ традиционно най-много дела образува бизнесът, след това идват държавата и общините, гражданите и чак накрая банките. За 11 години сме възстановили на кредиторите над 7 млрд. лева и сме внесли 1 млрд. лева в държавния бюджет", се казва още в изявлението.

От началото на 2016 г. до момента ефективно са наложени 73 наказания - 57 глоби, от които 8 в размер на над 5000 лв. и 4 в размер на 10 000 лв., три предупреждения за лишаване от права и 9 лишавания от правоспособност. Към момента в страната работят 202-ма ЧСИ, назначени след конкурс със заповед на министъра на правосъдието. 

Източник: Haskovo.NET

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини