Неделя, 23 август 2026 | Димитровград 27°
Димитровград България Светът Обяви Видео eTV

Днес почитаме паметта на жертвите на тоталитарните режими

Днес почитаме паметта на жертвите на комунизма. Пред Мемориала край НДК от 11 часа ще бъде отбелязан Европейският ден в памет на жертвите на тоталитарните режими.  

Официалното наименование у нас е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им. Решението бе взето на 27 ноември 2009 г. от 41-вото Народното събрание по предложение на депутата от Синята коалиция Лъчезар Тошев, припомня Дарик. 

За първи път предложението датата 23 август да се чества като „Ден на жертвите на сталинизма и нацизма” е направено през юни 2008 г. на конференцията в Прага под надслов „Европейската съвест и комунизмът”, където е приета и придобилата известност в цяла Европа Пражка декларация.

Документът, подписан от президента Вацлав Хавел, депутати на Европейския парламент и на Чешкия парламент, историци, политически затворници, учени, писатели и дисиденти, призовава за международно осъждане не само на нацистките престъпления, но и престъпленията на комунизма. В декларацията се предлага 23 август - деня на подписването на съглашението между Хитлер и Сталин, да е ден за възпоменание на жертвите на нацистките и комунистическите тоталитарни режими.

Само в първите седмици след 9 септември 1944 г. в България жертвите на терора са между 16 000 и 20 000 - тези данни изнесе президентът Желю Желев на 1 февруари 2011 г. по време на отбелязване годишнината от смъртните присъди на т.нар. Народен съд.

Сподели

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!

Вход
Реклама — Зона 16 (728x90)
Реклама — Зона 3 (728x90)