Четвъртък, 20 август 2026 | Димитровград Слънчево 19°
Димитровград България Светът Обяви Видео eTV

САЩ се изтеглят от Сирия до края на април

САЩ планират пълно изтегляне на американските сили от Сирия до края на април. Информацията разпространява вестник "Уолстрийт джърнъл", позовавайки се на източници.

Изданието отбелязва, че Вашингтон изтегля силите, въпреки че администрацията на президента Доналд Тръмп все още няма план за защита на кюрдските партньори от нападения след напускането на арабската страна.

Източниците поясняват, че докато подкрепяните от САЩ бойци се опитват да превземат последните територии под контрола на ДАЕШ ("Ислямска държава"), през следващите седмици американските военни ще се концентрират върху оттеглянето.

По-голямата част от американския контингент ще бъде изтеглен до средата на март, а останалите през април.

Държавният департамент обаче твърди, че няма конкретен график за изтеглянето на войските.

В сряда президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че очаква всички територии под контрола на ДАЕШ в Сирия и Ирак да бъдат освободени до дни. В четвъртък пък турският лидер Реджеп Ердоган обяви, че страната му се подготвя за борба срещу "тероризма" в Сирия след изтеглянето на САЩ.

Решението за изтеглянето на около 2000 американски войници от Сирия беше обявено от Тръмп в края на миналата година.

Сподели

Реклама — Зона 16 (728x90)

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!

Вход
Реклама — Зона 3 (728x90)