Държавата търси европари за още една магистрала

Държавата ще се надява да построи още една магистрала с помощта на евросредства. Това стана ясно, след като правителството в оставка реши проектът София-Калотина да кандидатства за финансиране по механизма на ЕС "Свързана Европа".

Става дума за строителство на автомагистрала с дължина от 14.5 км, което по предварителни оценки ще струва 177 млн. лева. Според изчисленията излиза, че аутобанът от столицата до сръбската граница ще излезе 12 млн. лв. на километър, пише в. "Сега". Реално проектът е за модернизацията на сегашния пътен участък София-Калотина, който ще подобри връзката през Сърбия към Западна Европа и ще завърши магистралната мрежа по направлението запад-изток на българска територия, казват от пътната агенция. В пътната карта трасето е част от основната трансевропейска транспортна мрежа по направлението Лондон-Будапеща-Белград-Ниш-София-Пловдив-Истанбул-Калкута - коридорът "Ориент/Източносредиземноморски".

Строителството може да бъде финансирано именно по този финансов инструмент - механизма на Евросъюза за свързване на Европа, защото отговаря на критериите. Проблемът обаче е, че страната ни се състезава с другите страни-членки на ЕС и не всички кандидатствали проекти печелят, а тези, които допринасят най-много за "европейската свързаност".

Досега България е кандидатствала по механизма с общо 7 проекта за над 430 млн. евро. Европейската комисия одобри няколко от тях за над 154 млн. евро - за модернизация на жп линията Костенец-Септември (151.5 млн. евро), за навигация по река Дунав (326 400 евро) и за управление на въздушния трафик (2.1 млн. евро).

Проектът за шосето София-Калотина е част от т.нар. библия на Плевнелиев. По времето, когато бе министър в първия кабинет на ГЕРБ, Росен Плевнелиев бе начертал пътна карта за строеж на магистралите, скоростните пътища и мостове над Дунав. Тогава той се зарече, че до 2020 г. България ще има 7 магистрали и 7 скоростни пътища.

Най-ниската цена за строеж на километър магистрала у нас е около 2-3 млн. евро, които бяха постигнати за "Тракия", а най-високите цени удари "Люлин" - с близо 10 млн. евро. Според строителния бранш за сравнение в Румъния изграждане на 1 км излиза средно 5 млн. евро, гръцката "Виа Игнатия" - 7-9 млн. евро, в Хърватска също цените гонят средно по 6 до 8 млн. евро, а в Германия средните стойности надхвърлят 9-10 млн. евро.

 

Източник: http://www.actualno.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини