Невероятни истини за съня

Какво всъщност наистина знаем за съня и сънищата?

Представяме ви 15 невероятни факта, свързани със сънищата:

1. Забравяме 90% от сънищата си

В рамките на 5 минути след събуждането си, хората забравят половината от съня си. След 10 минути, 90% от съня е забравен.

2. И слепите хора сънуват

Хората, които са ослепели след раждането си, виждат образи в сънищата си. Тези, които са родени слепи, не виждат образи, но имат сънища, които са живи, ярки и и описателни, и включват другите им сетива, които не са пострадали, като звук, миризма, докосване и емоция.

3. Всеки сънува

Всяко човешко същество сънува (с изключение на случите, в които е налице сериозно психическо разстройство). Ако си мислите, че не сънувате, грешите - вие просто забравяте сънищата си.

4. В сънищата си виждаме само лица, които вече познаваме

Мозъкът ни не може да "изобретява" лица. В сънищата си виждаме истински лица на истински хора, които вече сме срещали в живота си, но може и да не си спомняме. В жизнения си път сме се натъквали на стотици хиляди личности, така че мозъкът ни разполага с неизчерпаем запас от лица, които би могъл да възпроизведе докато сънуваме.

5. Не всеки има цветни сънища

Около 12% от хората, които виждат, сънуват изцяло в черно и бяло. Останалите сънуват в цветове. Изследвания от далечната 1915 г., продължени през 1950 г., се опитват да докажат, че болшинството от хората сънуват в черно-бяло, но през 1960 г. тези резултати се оспорват. В днешно време се знае, че само 4,4% от сънуващите под 25-годишна възраст имат черно-бели сънища. Някои скорошни изследвания твърдят, че променящите се научни резултати може да се дължат на медиите, и по-специално на прехода от черно-бяла към цветна телевизия.

6. Сънищата имат символично значение

Ако сънувате нещо конкретно, много често сънят ви всъщност не е за него. Сънищата "говорят" на дълбоко символичен език. Какъвто и символ да си избере сънят ви, е малко вероятно той да е всъщност реалният символ, който мозъкът и съзнанието ви имат предвид.

7. Емоции

Най-често изразяваната емоция в съня ви е безпокойството. Негативните емоции са много по-често срещани от позитивните.

8. В една нощ може да сънувате между 4 и 7 пъти

Средностатистически, докато спите, бихте могли да сънувате между 1 и 2 часа всяка нощ

9. И животните сънуват

Правени са множество изследвания на различни животни. Всички те показват същите промени в мозъчната дейност при животните по време на сън, каквито се наблюдават при хората. Наблюдавайте спящо куче. Лапите му се движат, сякаш бяга, а в същото време то издава джавкащи звуци, както и в будно състояние, точно както когато се опитва да догони някого (или нещо).

10. Парализа на тялото

Бързото движение на очите (БДО) по време на сън (Rapid Eye Movement - REM на английски език) е фаза от съня, която се характеризира именно с бързо движение на очите, докато те са затворени. БДО при възрастните хора обикновено заема около 20-25% от съня, което е около 90-120 минути всяка нощ.

По време на БДО-съня, тялото ни е парализирано от механизъм, идващ от мозъка ни. Той има за цел да ни предпази да извършване реални движения, предизвикани от съня ни. Възможно е този механизъм да се задейства преди, по време на или след нормалния ни съм докато мозъкът ни действително се събуди.

Източник: inews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини