Осиновителите на дете до 5-годишна възраст да имат право на едногодишен платен отпуск по майчинство предвиждат промени в Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване, съобщи БНТ. Според сега действащата регулация осиновителите могат да ползват отпуск по майчинство или бащинство, само ако детето няма навършени две години, предаде Стандарт нюз.
Родителите, които осиновят дете над двегодишна възраст, имат право само на неплатен отпуск. А едно дете, което е било в институция, има нужда от време и терапия, за да се приспособи към нормалния живот с новото си семейство. Така осиновителите трябва да избират между терапията на детето и вероятността да останат без работа и доходи, с които да гледат и детето.
"Детето, отгледано в институция, рядко реагира според очакванията на възрастните. Нужен е период на адаптация, за да се почувства то добре и в безопасност в новата семейна среда", е мнението на психолози. И колкото по-голямо е то, толкова повече време и грижи са необходими.
"Дефицитите са емоционални, но в една голяма част могат да бъдат и леко умствени, свързани със забавянето на развитието на речта, защото тези деца проговарят по-късно. В дома няма кой индивидуално да се занимава с тях. Изобщо липсата на майка е пагубна", коментира психологът Галина Кубратова.
"Обикновено родителите толкова трудно се справят с тях, че някои от тях пожелават разсиновяване. На тези родители не им е даден шанс чрез обучение, чрез отпуска, чрез адаптация да изпълнят ролята си на истински родители и двете страни се разделят ужасно травмирани", добави още Кубратова.
Финансовото изражение е също в полза на промените, според един от вносителите им - Захари Георгиев, депутат от Коалиция за България. "Те имат нужда от близостта на родителите и затова е потребно държавата да одобри този, според мен, смешен ресурс, тъй като ако направим една сметка - средно между 500 и 1000 такива деца годишно ако се осиновяват, при една средна заплата от 600-700 лева, 90% от нея е за първата година и една минимална заплата за втората година, това са пари по-малко харчейки държавата, стоейки те в институция", коментира народният представител. Законопроектът за изменение на Кодекса на труда е внесен в Народното събрание в края на юли от депутатите от "Коалиция за България" Захари Георгиев, Корнелия Нинова и Жара Пенева-Георгиева.
Промените ще постигнат изравняване на правата на биологичните родители и осиновителите - да прекарат поне най-важната първа година близо до новия член на семейството. Право на едногодишен платен отпуск ще имат осиновители на деца до петгодишна възраст. За по-големите деца подобни мерки не се предвиждат.