Президентът на ”Роснефт” е поискал помощ от държавата

Президентът на "Роснефт" Игор Сечин е поискал от руското правителство да окаже финансова помощ на компанията.
От писмо на заместник-министъра на икономическото развитие Олег Фомичов до министерството на енергетиката става ясно, че Сечин обосновава необходимостта от такава помощ с наложените от САЩ санкции на компанията, пише вестник "Ведомости", цитиран от Лента.ру и БТА.

В средата на юли американското министерство на финансите забрани на американски компании, банки и граждани, както и на всички, които извършват операции през САЩ, да дават на "Роснефт", "Новатек", Газпромбанк и Внешекономбанк кредити и заеми за повече от 90 дни. Забранява се и акционерното финансиране.

Европейските банки де факто се присъединиха към тези санкции, защото много от тях работят на американския пазар и не искат да имат проблеми с американските власти, обяснява на "Ведомости" сътрудник на правителствения апарат.

Игор Сечин, който е бивш вицепремиер, предлага няколко начина за подкрепа на компанията. Най-скъпият за държавата е изкупуване за сметка на Фонда за националното благосъстояние (ФНБ) на нови облигации на "Роснефт" за 1,5 трилиона рубли. Сумата са потвърдили пред вестника четирима федерални чиновници.

Чистият дълг на "Роснефт" към края на юни е точно 1,5 трилиона рубли (около 44,5 милиарда долара). Пикът на плащанията по дълговете е тази и следващата година.

Фондът няма исканите от Сечин пари. По данни на министерството на финансите към 1 януари във фонда е имало 2,9 трилиона рубли. Част от парите вече е разпределена.

Вестникът пише, позовавайки се на източника си в правителствения апарат, че премиерът Дмитрий Медведев най-вероятно няма да подкрепи молбата на Сечин.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини