В Лас Вегас, щата Невада, се състоя третите и последни предизборни дебати между кандидат-президентите на САЩ - Хилъри Клинтън и Доналд Тръмп, предаде БТА.
Двамата започнаха без дори да се ръкуват, както и в предишната си предизборна среща. След първоначално спокойно начало те влязоха в остри спорове по редица проблеми на вътрешната и външната политика.
Около половин час бе достатъчен на републиканеца Тръмп постепенно да се върне към обичайния си агресивен стил. Той често прекъсваше Клинтън и водещия Крис Уолъс от телевизия "Фокснюз".
За Тръмп този диспут бе един от последните шансове да наклони везните в своя полза. Според социологическите проучвания изгледите за победа в изборите на 8 ноември все повече му се изплъзват.
Спор за абортите и правото на оръжие
Двамата първо се сблъскаха във вижданията си за ролята на Върховния съд на САЩ. Буш обеща да направи нови назначения в 9-членния съд, като промени състава му в консервативна насока.
По този начин щяло да бъде отменено решението на съда за легализиране на абортите. Той дори представи списък с двадесетина имена на потенциални кандидати за Върховния съд.
Клинтън, от своя страна, се зарече да назначи либерални съдии, които да съхранят решението, разрешаващо абортите, и правото на еднополови бракове.
Тръмп обеща "неговият" Върховен съд да спаси прословутата Втора поправка на американската конституция, която гарантира правото на американците да носят оръжие за самозащита.
Тръмп държи на гранична стена край Мексико
Тръмп се опита да притисне съперничката си и по въпроса за имиграцията, като я обвини, че води политика на "отворени врати", при която "хора прииждат в страната".
Той защити идеята си за масово депортиране на нелегални имигранти и за издигане на стена по границата с Мексико, защото тя била необходима.
Клинтън отвърна, че идеите на Тръмп означават "разкъсване на семейства". Тя приведе данни, че в САЩ в момента живеят 11 милиона имигранти без необходимите документи, като те имат "4 милиона американски деца".
"Ние сме както страна от имигранти, така и страна на законността", подчерта тя.
Бившата първа дама се обяви за укрепване на сигурността на границите на САЩ и за депортиране на "хората, прибягващи към насилие".
Тръмп обеща, ако влезе в Белия дом, да излови и да изгони всички наркобарони, укриващи се на територията на САЩ. "У нас има няколко лоши момчета, които ще ги махнем. Първата ми работа като президент ще бъде да заповядам да бъдат изловени и обезвредени всички наркобарони", закани се той.
Хилъри Клинтън обеща 20 милиона работни места
Двамата се сблъскаха и по въпроса за икономиката. Клинтън каза, че има подробен план за подобряване на състоянието на икономиката.
Тя обеща да създаде 10 милиона нови работни места в страната и да постави акцента върху "създаването на възможности за дребния бизнес", като в същото време увеличи данъците за милионерите.
"Корпорациите трябва да дават по-голям принос за благосъстоянието на страната, отколкото сега", посочи кандидат-президентката. Тя се зарече да не увеличи "с нито един цент" държавния дълг на САЩ.
Кандидатката на демократите обяви намерение за затягане на външнотърговската политика на САЩ и да създаде за първи път пост на търговски прокурор, който да следи за спазването на американските закони в отношенията на страната с търговски партньори в чужбина.
Тръмп също обеща, ако бъде избран, да преодолее стагнацията на американската икономика и да прекрати индустриалния упадък.
Ядреното копче, Путин и "руските хакери"
Кандидатите размениха остри реплики и по външната политика на страната.
Демократката Клинтън каза, че на нейния съперник не може да бъде поверен контрол над ядрените оръжия на страната.
"Минават само около 4 минути от даването на заповедта до изстрелването на ядрените оръжия от тези, които отговарят за това. И именно затова 10 души, които са носили тази ужасна отговорност, направиха безпрецедентна крачка, като публично заявиха, че не биха поверили на Тръмп ядрените кодове и възможността на държи пръст на ядреното копче", отбеляза Клинтън.
Тръмп на свой ред възрази, че са го подкрепили 200 генерали и адмирали.
Клинтън обвини своя съперник, че се е превърнал "в марионетка" на руския президент Владимир Путин, след като му засвидетелства своето уважение.
Тя свърза своето обвинение и с разкритията на Уикилийкс, зад които според демократите стои Кремъл, който по този начин се намесвал в американските избори на страната на милиардера.
Клинтън призова Тръмп да осъди руското хакерство срещу нейната партия. "Ще заяви ли ясно Доналд Тръмп най-накрая, че не се ползва с подкрепата на Путин в тези избори?", подчерта тя, като го обвини, че насърчава руския шпионаж.
Републиканският претендент отговори, че руският лидер по всички въпроси на международната политика е действал по-разумно от сегашния президент - демократа Барак Обама, и от бившия държавен секретар Хилари Клинтън. "Тя не обича Путин, защото той върти нея и Обама на малкия си пръст по всичко и на всеки етап", каза той.
Тръмп даде за пример Близкия изток. "Ние похарчихме там 6 трилиона долара, а те (руснаците) взеха Близкия изток под свой контрол", аргументира се той. Тръмп отново опроверга твърденията за негови връзки с Русия.
"Аз не познавам Путин, никога не съм се срещал с него. Той не е най-добрият ми приятел. Но ако ние се сдобрим с Русия, никак няма да е лошо", добави претендентът.
Настъплението към Мосул като предизборен ход
Двамата си размениха язвителни реплики по темата за сирийската криза. Клинтън каза, че ще иска създаване на забранена за полети зона над Сирия.
Тръмп пък я обвини, че тя до голяма степен носи вина за онова, което става в Сирия сега, и за възхода на екстремистката "Ислямска държава". Според него сирийският президент Башар Асад се е оказал много по-костелив и по-умен противник от Клинтън и от Обама. Той дори изрази мнение, че ако Асад бъде свален, това може да доведе до още по-тежки последици.
Тръмп допусна също, че голяма част от сирийските бежанци са поддръжници на "Ислямска държава".
Той се изказа критично и за обявената офанзива за превземането на Мосул в Ирак, защото тя според него била предприета, за да се помогне за избирането на Хилари Клинтън за президент.
Ще признае ли републиканецът изборите?
Дебатът особено се изостри, когато Тръмп отказа за даде уверение, че ще признае изборите, ако загуби от Клинтън. Това се свързва с неговите многократни твърдения за очаквани големи изборни измами и машинации, замислени с цел да му отнемат победата.
Когато водещият му зададе пряко въпроса, дали ще признае резултата от изборите, той директно каза: "Ще ви кажа, когато му дойде времето. Ще ви държа в съспенс (т.е. в неувереност) дотогава."
Клинтън нарече този отговор ужасяващ.