Деца, изпратени на "ваканционен лагер" в Киншаса, никога не се завръщат

Съд в Белгия разследва сиропиталище за предполагаеми отвличания и трафик на деца от Демократична република Конго. Децата са доведени в Белгия и са осиновени от семейства, на които е казано, че са сираци. Години по-късно ДНК тестове доказват, че това не е вярно във всички случаи, разказава Би Би Си (BBC).

Стотици километри северно от столицата на Конго Киншаса се намира село Гемена. В него повечето хора изкарват прехраната си със земеделие или риболов, други са дърводелци или имат магазинчета.

Абдула Либенж, 34-годишен шивач, е бащата в едно от четирите семейства в района, които през май 2015 г. изпращат дете в Киншаса на това, което смятали, че е ваканционен лагер.

Децата им никога не се връщат. Без достъп до правна помощ или помощ от местните власти, всичко което могат да направят е да чакат.

Около две години след изчезването на дъщерята на г-н Либенж, той получава неочаквано посещение, което най-накрая ще хвърли светлина върху случилото се. Белгийските журналисти Курт Вертелерс и Беноа дьо Фрейн са направили разследване, започващо от скандал с осиновявания в родината им.

Как двамата журналисти разкриват скандалната история

Белгийският главен прокурор получава информация, че биологичните родители на редица конгоански деца, осиновени в Белгия са все още живи и двамата журналисти се заемат да ги открият. Търсенето им ги отвежда от Брюксел до работилницата на Абдула Либенж в Гемена.

Той ги кани вътре и им показва снимка на дъщеря си. „Направена е в деня на заминаването ѝ за Киншаса. Тя беше толкова щастлива. Ние никога няма да можем да идем в Киншаса, не можем да си позволим самолетния билет. Но тя получи шанс и това ни караше да се гордеем“, разказва Либенж. Това е една от няколкото снимки на на групата от три момичета и едно момче, тогава на възраст между 2 и 4 години. На една снимка те са с млад мъж от младежка организация, техния водач до т.нар. ваканционен лагер.

Пред друг дом Сурия Моюмбе чака обляна в сълзи, стискайки снимка на дъщеря си, която е била съвсем малка, когато е тръгнала и дори не е можела още да говори. „Семейството на съпруга ми ме обвинява,ч е съм я подарила за тази ваканция. Не трябваше да го правя, но всички смятахме, че това е чудесна възможност“, казва тя пред журналистите.

Вертелерс и Дьо Фрейн се връщат в Брюксел и представят доказателствата си, след което прокурорът пътува го Гемена, за да събере ДНК проби.

След това сиропиталището Тумаини в Киншаса е затворено, а белгийско-конгоанският адвокат Жулиен Мпемба е поставена под домашен арест и е изправена пред сериозни обвинения като ръководител на сиропиталището.

„Шамар в лицето“ за новите семейства

В Белгия новината е съобщена на осиновителите. Някои от родителите са потвърдили пред Би Би Си, че са имали подобни опасения още при процеса на осиновяване и новината е потвърдила опасенията им.

„Познавайки репутацията на ДР Конго, много се притеснявах, но агенцията по осиновяванията ни подтикна към това и ни успокояваше, че всичко е законно. Беше като шамар в лицето, винаги съм искал да избегна подобно нещо. Сега, въпреки убежденията ми,  имам откраднато дете“, споделя един баща, пожелал анонимност.

Когато избухва скандалът в Белгия, бяха замесени четири деца. Сега осиновителите на още 15 деца чакат резултата от ДНК тестове.

Какво ще се случи с децата?

Белгийски семеен съд ще вземе в крайна сметка решение за бъдещето на децата. Всеки случай ще се разглежда отделно, но според експертът по закрила на децата Найджъл Кентуел решаващо ще е мнението на самите деца. Следващият етап ще бъде труден за всички и осиновителите трябва да се подготвят за това, категоричен е адвокатът Жорж-Анри Ботие.

За един от осиновителите няма добър изход от ситуацията: „Ние се питаме кое е най-доброто за това дете и нямаме отговор. Всъщност наистина няма правилен отговор на този въпрос. В тази история всички сме губещи“.

В Гемена Абдула Либенж таи малка надежда дъщеря му да се върне. „Знам, че хората ще кажат, че е по-добре в Белгия. И знаете ли, може би е така, но не мисля, че трябваше някой друг да прави този избор. Ние не получихме избор“, казва той.

Във видеото вижте и историята на откраднатите деца на Испания.

Откраднатите деца на Испания - Видео - Dimitrovgrad.bgvesti.NET

По времето на Франко в Испания около 300 000 бебета са били отнети от родителите им и продадени на чужди семейства. Първото дело по случая тръгва чак през 2017г....

Източник: vesti.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини