Италия стартира с успех на Евро 2020 и записа най-голямата си победа на европейски първенства

Мач от група "А" на европейското първенство по футбол за мъже:

Турция - Италия 0:3 (0:0)
голмайстори: 0:1 Мерих Демирал 53-автогол, 0:2 Чиро Имобиле 66, 0:3 Лоренцо Инсиние 79

стадион: "Олимпико", Рим (Италия)
зрители: 16 000
главен съдия: Дани Маккели (Нидерландия)
помощници: Хесел Стеегстра (Нидерландия), Ян де Врийс (Нидерландия)
четвърти съдия: Стефани Фрапар (Франция)
ВАР: Кевин Блом (Нидерландия)
АВАР: Пол ван Букел (Нидерландия), Кристиан Гителман (Германия)

жълти картони:
- за Турция: Чаглар Союнчю, Халил Дервишоглу
- за Италия: няма

състави:
Турция (4-1-4-1): Угюрджан Чакър - Зеки Челик, Мерих Демирал, Чаглар Союнчю, Умут Мераш - Окай Йокушлу (65-Ирфан Кахвечъ) - Кенан Караман (76-Халил Дервишоглу), Озан Туфан (65-Каан Айхан), Юсуф Язъджъ (46-Ченгиз Юндер), Хакан Чалханоглу - Бурак Йълмаз
старши треньор: Шенол Гюнеш

Италия (4-3-3): Джанлуиджи Донарума - Алесандро Флоренци (46-Джовани ди Лоренцо), Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини, Леонардо Спинацола - Жоржиньо, Николо Барела, Мануел Локатели (73-Брайън Кристанте) - Доменико Берарди (85-Федерико Бернардески), Лоренцо Инсиние (81-Федерико Киеза), Чиро Имобиле (81-Андреа Белоти)
старши треньор: Роберто Манчини

Италия победи с 3:0 Турция в мача на откриването на XVI Европейско първенство по футбол.
На стадион "Олимпико" в Рим италианците стигнаха до успеха с голове след почивката. Първото попадение на Евро 2020 се оказа автогол, след като в 53-тата минута турският защитник Мерих Демирал прати топката в собствената си врата, а в 66-ата минута Чиро Имобиле с удар от близка дистанция покачи на 2:0. Крайното 3:0 оформи Лоренцо Инсиние в 79-ата минута, а за Италия това бе най-убедителната победа на европейски първенства цялата им история.

Двубоят от група "А" не започна в особено високо темпо, като в първите 15 минути двата отбора предимно се дебнеха. В средата на първата част обаче Италия започна леко, но постоянно да затяга обръча около вратата на Угюрджан Чакър.

Лоренци Инсиние пропусна добър шанс да се разпише в 18-ата минута с диагонален удар от чиста позиция. Шутът на нападателя на Наполи обаче премина встрани от вратата на турците. Пет минути по-късно капитанът на "адзурите" Джорджо Киелини също можеше да се разпише, но ударът му с глава бе спасен майсторски от Чакър.

До почивката Италия на три пъти имаше претенции за дузпа заради игра с ръка на турски бранител, но такава така и не бе отсъдена от главния съдия Дани Маккели от Нидерландия.

След почивката натискът на Италия стана много по-сериозен и това даде резултат в 53-тата минута. Доменико Берарди нахлу по десния фланг, стигна почти до аутлинията и направи много остро центриране, което се отби в тялото на Демирал и влетя в мрежата Турция.

В 66-ата минута италианците покачиха на 2:0 чрез Имобиле. Угюрджан Чакър спаси удар на Леонардо Спинацола, но топката попадна на крака на Имобиле, който от близка дистанция нямаше как да сбърка.

Точка на спора сложи Лоренцо Инсиние в 79-ата минута. Чакър сбърка с изнасянето на една топка, тя бе пресечена от футболист на Италия, а няколко секунди по-късно се озова у напълно непокрития Инсиние, който от десетина метра вкара трети гол за домакините.

В добавеното време на мача Бурак Йълмаз пропусна най-добрия шанс за Турция за гол в мача, но ударът му бе париран майсторски от Джорджо Киелини.

В събота в Баку е другият мач от първия кръг в група "А", в който съперници ще бъдат отборите на Уелс и Швейцария.