Наложените от САЩ санкции по глобалния закон "Магнитски" на три български лица и техните мрежи влизат в дневния ред на Европейския парламент.
На пленарната сесия, следващата седмица в Страсбург в четвъртък ще се проведе пленарен дебат въз основа на въпрос с искане за устен отговор до Европейската комисия изготвен от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП (LIBE).
В него евродепутатите отбелязват, че наложените санкции повдигат сериозни въпроси относно подходите на ЕС в областта на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права.
Членовете на ЕП искат да разберат как Европейската комисия възприема действията на САЩ, които се считат за съюзник на ЕС, предприети срещу корупцията в държава членка и как това се отразява върху оценката на досегашните действия на Комисията по този въпрос.
По-конкретно, евродепутатите питат дали ЕК ще бъде по-активна при сигнализирането и предприемането на действия по отношение на корупцията и заплахите за принципите на правовата държава в държавите членки, каква ще бъде ролята на Европейската прокуратура и дали ЕК ще разработи обща стратегия за борба с корупцията в ЕС.
На 2 юни 2021 г. администрацията на САЩ обяви, че Министерството на финансите на САЩ е санкционирало три лица и техните мрежи в България на основание участие в корупция. Тези санкции бяха наложени по силата на Глобалния закон за отчетност в областта на правата на човека "Магнитски".
На същата дата други трима бивши държавни служители бяха визирани от мерки на Държавния департамент на САЩ, лишавайки ги от правото да влизат в Съединените щати.