Бушмените хомани , слабо изучено мистериозно племе |
Люлката на човечеството е в Южна Африка, а не в източната част на континента, според ново изследване. Районът, където са се зародили съвременните хора, е определен на база генетичен анализ на няколко слабо изучени африкански племена.
Видът Homo sapiens , според досегашните генетични и антропологични анализи, се зародил в малък район в източната част на Африка. В ДНК-то на съвременните хора може да се открие "наследството" - ДНК на първите представители на рода от източна Африка. Именно там са намерени и най-ранните останки от Homo sapiens.
Сега учени изследвали ДНК на племена от различни региони на Африка, които са се съхранили от около 200 хиляди години - говорещите на т.нар. щракащи езици. Бушмените от племето хомани и няколко племена от Намибия имат в езика си щракащи звуци, които не се срещат в никой друг език. Освен тях, в изследването на ДНК били включени пигмеите биака от Централна Африка и народът сандави от източна Африка. За "контролна" ДНК била използвана ДНК на хора от италианска област.
Генетичното разнообразие на африканските популации, определено по присъстващите в изследваните ДНК характерни SNP (single nucleotide polymorphism), е най-голямо в южните части на Африка и намалява на север, показва последният анализ. На базата на този резултат учените смятат, че Homo sapiens се е зародил в южна Африки, а впоследствие малобройни групи от представители на вида са мигрирали в другите части на континента, основавайки нови популации. Малко количество хора не може да „пренесе” в гените си цялото разнообразие на голямата популация.
Учените са публикували резултатите от изследването в Proceedings of the National Academy of Sciences, а резюме има на сайта Nature News. Тяхните изводи са предизвикали и скептични отзиви, но науката продължава да трупа факти, доказателства и теории за мястото, наричано люлка на човечеството.