България оглави група А на Световната лига по волейбол

Българският национален отбор по волейбол се поздрави с победа при втория си мач в гостуването на САЩ с 3:1 гейма (25:20, 18:25, 25:23, 25:21) и така нашият отбор зае първото място в групата с пет победи и една загуба, колкото има и Бразилия, след като загуби с 1:3 от Франция във второто си домакинство, но нашето геймово съотношение е 2.143, докато това на кариоките е 2.000.

В Рино в първия гейм американците дръпнаха с 10:6 точки, но водени от Цветан Соколов и мощния му сервис нашите изравниах до 12:12. САЩ обаче отново дръпна на втора техническа пауза с три точки – 16:13, а нашите изравниха при 18:18. От 20:20 обаче нашите направиха пет поредни точки при сервис на Светослав Гоцев и взеха гейма.

Втората част САЩ поведе с 9:5 и 13:7 и стана ясно, че няма как да измъкнем гейма. Мат Андерсън поведе своите в този гейм с пет точки, включително победната, като нашите в един момент изоставаха с 10:18 пункта.

Третият гейм се превърна в разковничето на мача, след като Виктор Йосифов направи два аса и поведохме с 8:3 на първа техническа пауза. Цветан Соколов също се включи силно и на втора техническа пауза вече водехма с внушителното 16:9. При 23:18 в наша полза на сервис за САЩ дойде Карсън Кларк, който ни направи четири последователни точки. За огромно щастие на разколебания ни отбор петият начален удар на Кларк отиде в мрежата, което ни даде два геймбола и взехме втория, при сервис на САЩ, когато Тодор Алексиев завърши със забивка гейма.

В последния гейм на мача САЩ поведе със 7:4, но ние изравнихме при 8:8. На втора техническа пауза вече водехме с 16:14, а след нея увеличихме до 21:17. При 24:21 стигнахме до мачбол и го реализирахме след грешка на американците.

Играч на мача стана Цветан Соколов с 21 точки – 16 атаки и 5 блокади, а Тодор Скримов направи 12 точки – 10 атаки и два аса. За американците Мат Андерсън завърши с 16 точки – 13 атаки, 2 блокади и 1 ас. Карсън Кларк се отчете с 12 точки от 9 атаки, 1 блок и 2 аса.

Източник: actualno.com