Холандските млекодайни крави – източник на "зелена" енергия

Търсейки алтернативни и по-малко замърсяващи източници на енергия, Холандия откри новата си икона - млекодайната крава, чийто изпражнения може да осигуряват електричество и топлина на седем домакинства, предава АФП.
Пилотен обект в това ново направление на енергетиката е образцова ферма със стотина млекодайни крави, чиито изпражнения се събират и изпращат в силоз от 1100 куб.м, за да бъдат загрети до 37 градуса - температура, при която се развиват бактерии, превръщащи ги в метан.

Този газ захранва динамо, инсталирано до силоза и електричеството, което се произвежда, е достатъчно да затопля комплекс от 800 жилища, които предстои да бъдат построени. Предлагаме между 6000 и 8000 киловат часа дневно, казва директорът на проекта.

В самия обор проектът не предизвиква никакво видимо вълнение. Петнистите крави - в черно и кафяво - мирно преживят и гледат кротко. Високотехнологичното начинание не ги интересува.

Режимът им се състои в хранене, което заема повечето време, редовно четкане на козината им до блясък със специално устройство, доене и почивка. Специален робот, приличащ на малка снегориначка кръстосва в коридорите и между животните и събира ценните екскременти, които след това се отправят в силоза.

Целта на фермата е да утрои капацитета си и да захранва и станция с биологичен метан за коли с приспособен двигател. Тази система е много по-малко замърсяваща. Колкото до остатъчния продукт от тора, той се складира в друг силоз и ще бъде използван за торене на почвата. Никакви отпадъци - затворен цикъл.

Така фермата се превръща в малка електроцентрала, около която се организира животът на хората. Единственият засега недостатък на тази чиста енергия е цената й.

Производството на един киловатчас електроенергия чрез ферментация струва между 15,5 и 18 евростотинки, което е значително по-скъпо от електричеството, произвеждано от АЕЦ или ТЕЦ.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини