Подготвяме се за излизането на Великобритания от ЕС

„Първата ми реакция от резултатите от референдума във Великобритания беше шок – той ще има големи последици за Великобритания, за Европейския съюз, и за целия свят. Сега трябва да осмислим решението и то да се изпълнява разумно”. Това обяви в интервю по bTV зам.-председателят на Европейската комисия (ЕК) Кристалина Георгиева.

Тя смята, че една от причините за този изход от референдума е, че по-възрастните и хората извън големите градове не усещат или не осъзнават предимствата от членството в ЕС. Според зам.-председателят на ЕК разочарованието на хората идва и от многото кризи през последните 7-8 години, а има и вина на политиците, които не са успели на достъпен език да обяснят нуждата от съюза пред външните заплахи – конфликти, климатични изменения и др.

Плановете на Европейската комисия е да организира изпълнението на този член, който определя излизането на една държава от ЕС, каза Георгиева. Тя напомни, че Великобритания е първата държава, която ще напусне съюза. Първо се очаква Англия да заяви, че излиза и след това се сформира комисия, която да проведе преговорите.

Загубихме член на наш семейство и трябва да си дадем сметка защо това се случи, коментира още зам.-председателят на ЕК.

По думите й Великобритания може да избира между това да използва предимствата на вътрешния пазар в Евросъюза, за което ще трябва да плаща или да стане трета страна за пазара, което ще отнемем доста години преговори.

Георгиева намекна, че на Великобритания може да й излезе по-скъпо да е извън ЕС, ако се ползва от вътрешния му пазар, защото в момента Норвегия, която не е член на ЕС, плаща на съюза по 107 евро на глава от населението, а Великобритания плаща членски внос 77 евро на човек.

Кристалина Георгиева смята, че българите във Великобритания няма от какво да се притесняват, защото до излизането на страната от съюза има минимум 2 години. Тя не вижда и проблеми за бюджета на ЕС, който е разписан от 2020 г.

Тя уточни, че следващите седмици ще стане ясно дали ще има промени в българското председателство на ЕС, което по план трябваше да е в първите шест месеца на 2018 г.

Източник: http://fakti.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Се
    СЕЛЕНЖЕР
    1 -1
    13:57, 26 юни 2016
    Англия в качеството си на бивша империя "би" шута на еврогейския съюз и еврейския либерализъм съсипващ националната държавност...следват литва,латвия,украина и беларус,заедно с румъния и българия преминаване в зоната на руското влияние...относно сащ там доналт тръмп президент и премахване на чифутските печатници на фалшиви долари...турция остава трета глуха и разделена на няколко държави...изобщо нещата тръгват към по добро...
Последни новини