Асен Василев: Не сме говорили със Слави Трифонов, нямаме и намерение

Дали Кирил Петков ще бъде министър в новия проектокабинет на "Продължаваме промяната" зависи от разговорите с коалиционните партньори и решението на партията. Това заяви в "Панорама" кандидатът за премиер и настоящ финансов министър Асен Василев.

"В момента все още търсим подкрепа за програмата на този кабинет и начина, по който работи. Да тръгнем да сглобяваме кабинет преди да е ясно дали програмата и начинът на водене на политика имат подкрепа, е прибързано".

Новият кабинет

Асен Василев каза, че ПП все още не е събрала подкрепата на 121 депутати. На въпрос дали смятат да разговарят със Слави Трифонов, Василев отговори:

"Не, нямаме и намерение. С г-н Трифонов и въобще с ИТН като структура, ръководена по начина, по който тя влезе в първия кабинет, имаме сериозни различия. Целите, които ние смятаме, че трябва да се следват, е средствата да отиват при всички български граждани и да се спре с това определени фирми да взимат големи поръчки, да са предварително избрани. Трудно виждам как ПП може да взаимодейства по този начин с някой. Затова ние търсим в момента хора, които много ясно искат да застанат на страната на гражданите."

България е страната с най-голямото неравенство между бедни и богати в Европа и основната причина за това е, че всички еврофондове отиват при предварително избрани фирми с предварително нагласени поръчки, заяви той.

Дипломатическата криза София - Москва

Василев заяви, че решението за изгонването на руските дипломати е взето по препоръка на Външно министерство.

"Взето е по информация, предоставена от службите на Съвета за национална сигурност към премиера, където е имало и препоръка в съответния доклад на Външно министерство за точно 70 човека за бъдат отзовани. Поне това ни беше казано на заседанието на парламента. След това ДАНС са работили с Външно министерство и те си придвижват съответните ноти".

Аз смятам, че това решение е правилно, коментира Василев. По думите му не България е страната, която търси конфронтация.

"Русия започна конфронтацията - тя ни сложи в списък с вражески държави. Тя ни спря газа, въпреки че ние си бяхме платили. Няма как някой да каже: "Ти си вражеска държава, ние ще стреляме с ракети по Лондон и всички други вражески държави" и ние да се държим "те ни плюят все едно, че дъжд ни вали", смята той.

Василев припомни, че това не е първият път, в който се прекъсват дипломатическите отношения между България и Русия. У нас ще останат 43 руски дипломати при 12 български в Москва. Това е два пъти повече от дипломатите, които Русия има в Холандия или Румъния, подчерта Василев.

Той прогнозира, че войната в Украйна може да продължи още 4-5 години.

Актуализацията на бюджета

Държавата няма да фалира заради допълнителните разходи в бюджета, категоричен е Асен Василев

"В момента имаме приходи с милиард и 100 милиона повече от разходите към 30 юни. Имаме над 8 млрд. лв. в единната сметка. Към момента имаме дълг, който е по-нисък от дълга в началото на годината. Фискално страната стои много стабилно, дори германският финансов министър Линднер говори по този въпрос."

Допълнителният разход от 760 млн. лв., след който следва да има и приходи, е трудно изпълним, но изпълним, каза Василев. Всичко зависи от икономическата ситуация в последните 4 месеца на годината, но няма да има нищо драматично, което да застраши финансовите устои на държавата.

"Цените на електроенергията са овладени - видяхте, че парламентът гласува компенсации за бизнеса. Цените за бита са реално същите като миналия месец, увеличението е 2-3%. Горива и бензин за съжаление не произвеждаме и зависим от цените на петрола", заяви той.

Асен Василев коментира износа и цените на зърното, като подчерта, че в момента цената в България е вързана със световните борси и по-конкретно - с Чикагската. Това води до две опасности, предупреди той:

"Първо - цените на зърното ще скочат драстично през есента. В световен мащаб като се качат цените, това, че произвеждаме зърно, по никакъв начин не ни помага. Второто - зърното вместо да отиде при най-нуждаещите се, ще отиде при най-богатите държави. В голямата си част - в Китай."

За да не се изправи Европа пред две едновременни кризи - високи цени на храните и потенциална мигрантска вълна, се обсъжда вариант, при който европейският пазар да остане свободен, но износът от Европа да се контролира.

Отношенията с президента

На въпрос как "Продължаваме промяната" възприемат президента оттук нататък - като партньор или като опонент, Асен Василев отговори:

"На базата на разговора, който имахме днес - той си има конституционни правомощия, правителството и парламентът - също. Според мен, ако всяка от тези власти си стои в рамките на конституционните правомощия, няма да има нито проблеми, нито напрежение".

Източник: БНТ

Коментари в сайта

Последни новини