Народното събрание освободи управителя НЗОК

Народното събрание предсрочно прекрати мандата на Петко Салчев като управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), считано от 13 януари 2023 г. Това стана с гласувано проекторешение за предсрочно прекратяване на мандата на управителя на НЗОК.

Решението бе гласувано със 149 гласа "за", без против и 26 "въздържали се".

Постъпилото предложение за решение за предсрочно прекратяване мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса е внесено от народните представители Костадин Ангелов (ГЕРБ-СДС), Антон Тонев ("Продължаваме Промяната"), Александър Симидчиев ("Демократична България") и Николай Благоев ("Български възход").

Искането се мотивира с нарушен диалог при договарянето на Националния рамков договор (НРД) и системно неизпълнение на задълженията на управител на касата, съгласно Закона за здравното осигуряване, правилника за дейността и организацията на НЗОК и Националния рамков договор.

В доклада на комисията по здравеопазването се посочва, че на управителя на касата е била дадена възможност да изрази свое становище в рамките на провелите се изслушвания в Комисията по здравеопазване. Сред констатациите за нарушения в доклада на комисията се посочва, че народните представители на парламентарните групи от комисията по здравеопазване са изразили единодушно становище, че е нарушен диалогът между управителя на НЗОК и Българския лекарски съюз (БЛС).

Антон Тонев каза преди гласуването, че са длъжни като народни представители да бъдат активни и да вземат решение, за да дадат възможност за отпушване на преговорния процес за НРД. 

Костадин Ангелов каза, че днешното решение не е свързано с нито един личен мотив. Той изтъкна, че проф. Салчев е добър професионалист, добър администратор и каза, че липсата на нормален диалог между управителя на НЗОК и БЛС поставя под съществен риск здравните услуги, като по този начин се  рискува и подписването на НРД.

Проф. Салчев заяви, че на 13 март 2020 г. е бил предложен да бъда избран за управител на НЗОК, а на 13 януари го освобождават. Той посочи, че всички мотиви в доклада на комисията не са доказани документално и не приема, че не е изпълнявал задълженията си като управител на НЗОК системно.

Диалогът изисква две страни, каза проф. Салчев, след което добави, че има 14 анекса, сключени с БЛС от назначаването му като управител. Проф. Салчев попита защо само една организация иска оставката му. Горд съм от това, което съм постигнал и ще си тръгна с гордо вдигната глава, защото оставям една работеща институция, заяви той в пленарна зала.

Вчера проф. Салчев бе изслушан в парламентарната здравна комисия във връзка с постъпилото в нея в края на декември м.г. писмо от Управителния съвет на Българския лекарски съюз (БЛС) с искане за предсрочно прекратяване на мандата му заради липса на прозрачност при харченето на средства, гласувани от парламента, както и нежелание за справяне с проблемите в сектора, пречещи на работещите и на пациентите, липсва на диалог с БЛС. 

В писмото на БЛС са изброени 16 нарушения на различни законови норми от управителя на НЗОК, стана ясно по време на изслушването.

"Това писмо е една есенция от голяма папка с доказателства на сигнали от колеги в цялата страна. Ако говорим всички тези неща и те са неверни, има си законов път, по който да бъдат проверени“, каза председателят на БЛС Иван Маджаров по време на изслушването.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Още новини

Последни новини