Интересно дарение на документи и снимки получи Историческият музей в Димитровград

Изображение 1 от 5

    Историческият музей в Димитровград получи значимо дарение от Стефан Шицов – 82-годишен жител на гр. Чирпан. Той предостави богата колекция от документи и снимки, наследени от личния архив на баща си Петър Иванов Шицов, който е бил началник на пощата на гара Раковски в периода 1935–1942 г.

    Дарението включва оригинални и копирани фотографии от 30-те и 40-те години на ХХ век, документиращи сгради, събития и личности от с. Раковски. Сред тях са изображения на пощата и гарата, техните началници Господин Петров и Петър Шицов, местният лекар д-р Дунев и семейството му, кметът Иван Янакиев, представители на Червения кръст и други активни участници в обществения живот.

    Особено ценни са документите, свързани с дейността на гимнастическо дружество „Юнак“ – с. Раковски, сред които се открояват:

    • Учредителен протокол на дружеството от 1937 г.

    • Устав и кореспонденция с централното ръководство в София – писма, окръжни, наредби и конгресни изложения.

    • Броеве на списание „Здраве и сила“ (1938–1942), орган на съюза на гимнастическите дружества „Юнак“.

    • Учредителен протокол и устав на Граждански клуб – с. Раковски.

    Сред дарените вещи се намира и добре запазен екземпляр от изключително рядката книжка „История на село Кара-атли през 1877 година“ от Стойчо Попов, издадена през 1888 г.

    Историческа стойност имат и спомените на Петър Шицов от времето, когато е бил военнопленник на англичаните след Първата световна война. В тефтер с ръкописни записки той описва живота в плен и хуманното отношение на английските войници. Сред тях е и Робърт – един от охраняващите, с когото Шицов запазва връзка и след края на войната. В дарението е включено копие от писмо между двамата.

    Стефан Шицов дарява част от архивните материали и на пощата и гарата в Димитровград. За приноса си той получи свидетелство за дарение и благодарности от директора на музея Антоанета Станчева. Главният уредник Николина Умурска, ръководител на отдел „Нова и най-нова история“, подчерта значимостта на дарението за разкриването на нови аспекти от местната история.

    Фотографиите от 30-те и 40-те години документират:

    • Пощата и гарата в с. Раковски

    • Служителите на двете институции

    • Строежа на моста над р. Марица

    • Местни семейства и обществени фигури

    • Разлома в землището на с. Скобелево, причинен от Чирпанското земетресение

    Исторически сведения за пощата на гара Раковски:

    Телеграфопощенската станция в района датира от 1895 г., когато е открита първата такава служба на гара Каяджик. През 1910 г. станцията се премества в част от бивш хотел, а по-късно – в няколко хотелски стаи, разширени между 1927–1928 г.

    Новата пощенска станция е построена през 1932 г. – двуетажна сграда, разположена близо до днешната сграда в Димитровград. Първият етаж е използван за пощенска дейност, а вторият – за жилище на персонала. Станцията обслужвала околните села и изпълнявала важни обществени функции: парични преводи, спестявания, колети, телеграми и телефонни разговори.

    Източник: Dimitrovgrad.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини