Общинският съвет в Смолян одобри на днешното си заседание създаването на общинско предприятие „Младежки център – Смолян“. Предложението беше прието единодушно, въпреки критиките и продължилата дискусия около мотивите и начина на структуриране на новото звено.
Необходимостта от създаването на общинското предприятие е свързана с приключването на европейското финансиране, по което досега се осигуряваха възнагражденията на екипа на Младежкия център. Според заместник-кмета Марин Захариев финансирането по проекта изтича в края на юни, а новата структура ще гарантира устойчивостта на дейността и необходимото дофинансиране от страна на общината.
Младежкият център вече функционира в обновена и оборудвана сграда, ремонтирана със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Основната му мисия е да предоставя безвъзмездни услуги за младите хора, да насърчава активното им участие в обществения живот и да подпомага разработването на образователни програми и политики на местно и национално ниво.
Според данни на Общинската администрация от началото на проекта досега в дейностите на Центъра са се включили над 1200 младежи, реализирани са 40 инициативи, а институцията е утвърден член на Националната мрежа на младежките центрове. Допълнително бе посочено, че проект на смолянския център за второто тримесечие на 2026 година е получил одобрение за финансиране от Министерството на младежта и спорта на стойност 75 000 евро.
От 1 юли в новото общинско предприятие ще работят 13 служители, сред които психолог, образователен медиатор и младежки работници.
По време на обсъждането съветници от групата „Нашият Смолян“ изразиха резерви към предложението. Елена Радева посочи, че липсва достатъчно подробен анализ и ясна структура на предприятието. Ваня Славейкова отбеляза, че Младежкият център е функционирал успешно и досега, без да бъде обособен като общинско предприятие, и предложи да се търсят възможности за оптимизация в други общински звена.
Въпреки критиките, предложението получи подкрепата на всички общински съветници. За периода от юли до декември 2026 година за издръжката на общинското предприятие „Младежки център – Смолян“ са предвидени 59 500 евро от собствени средства на Община Смолян.