1 трилион долара подкупи годишно

Всяка година жителите на планетата харчат за подкупи общо 1 трилион щатски долара, съобщи в ексклузивно интервю за ИТАР-ТАСС Юрий Федотов, изпълнителен директор на Службата на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН). Той говори във връзка с днешния Международен ден за борба с корупцията, предаде БТА.
"Тази цифра е съпоставима с БВП на някоя голяма страна. Основното обаче е там, че корупцията разяжда като раков тумор държавния организъм, пречи за развитието, тясно е свързана с организираната престъпност, прането на пари, наркотърговията и активно влияе върху политическата стабилност", отбеляза Федотов.

В тази връзка шефът на СНПООН припомни "Арабската пролет". Напълно е очевидно, според него, че именно корупцията е била сред подбудите за протестите в арабските страни.

"Днес обществото настоява за решителни стъпки в борбата с корупцията, което създава нови възможности международните структури да увеличат усилията си за борба срещу това зло. Включително и за СНПООН, която е пазител на Конвенцията на ООН срещу корупцията", каза още Федотов.

Тази година Международният ден за борба с корупцията се отбелязва под мотото Ей Си Ти - съкращение от английските думи Against Corruption Today ("срещу корупцията днес"). В тази връзка се очаква специално обръщение на генералния секретар Бан Ки-мун. Предвидена е също серия прояви във Виена и други столици на международната организация, както и навсякъде, където са разположени нейни регионални офиси.

Само преди дни "Трансперънси Интернешънъл" огласи резултатите от международния Индекс за възприятие на корупцията, според които България е на първо място по корумпираност в ЕС, предаде БГНЕС. Индексът обхваща 183 страни, които са групирани по географски или политико-икономически признак.

Премиерът Бойко Борисов обаче не се притесни от тези данни и коментира: "В тези класации резултатите идват след 3-4 г. Аз съм помолил новия правосъден министър да обясни с новите методики, с които мерят, и че това са усещанията на хората за корупции на бизнеса. Това изследване е за усещането на хората, ако питат българите те ще кажат, че са най-нещастни в ЕС, такъв ни е манталитетът".
Министър Диана Ковачева беше директор на "Прозрачност без граници", филиал на "Трансперънси Интернешънъл".

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини