bTV: Хасково остава без вода

Водопроводът чака акт 15 и 16, за да получи България европейските пари за построяването му

Хасковки казус влезе в сутрешния блок на bTV. Изправени ли сме пред избора: без вода или с още по-скъпа вода? Кой ще носи отговорността? Вижте по-долу.

Хасково е пред водна криза. След броени дни половината град може да остане без вода заради спор за пари между общината и държавата. Заплахата идва от регионалното министерство, защото кметството отказвало да узакони водопровода. От кметството пък са категорични, че няма да разпишат необходимите документи, докато министерството не върне парите, които общината е похарчила за строеж на друга част от същия водопровод. Така жителите на Хасково стават заложник на дългогодишен финансов спор.

На пръв поглед изглежда нелогично община да отказва да узакони водопровод, който е важен за целия град. Ябълката на раздора обаче се оказва друг ремонт на същия водопровод, който е бил финансиран от министерство на финансите преди години, но ремонтът се оскъпил, а разликата поела общината. 

„Ние го направихме, подписахме и тристранен протокол, в който ВиК - Хасково, министерство на регионалното развитие, дори и министерство на финансите и община Хасково, че ще го направим това нещо. Излезе около 300 000 лева . И ни беше обещано, че ще се върнат тези пари”, обясни кметът на Хасково Георги Иванов.

„Бих искал да кажа че обвързването на двата обекта е неправилно. Тоест каквито и претенции и спорове да имаме за друг участък, това не означава, че водопроводът не трябва да бъде въведен в експлоатация”, коментира зам. министърът в МРРБ Добромир Симитчиев.

Въпреки че между двата ремонта няма общо, от кметството виждат шанс да си вземат парите шест години по- късно . Условието е пари срещу подпис .

Водопроводът, който захранва половин Хасково, е ремонтиран през годините на етапи. И специална процедура по узаконяване на всеки отделен ремонт до сега е нямало. Последната реконструкция обаче се извършва с европейски пари, а условията на Брюксел са железни. Плащат само срещу изрядни документи . Ако от кметството откажат да подпишат, страната ни ще връща близо 3 милиона лева европейски средства. Така в спора между държава и община заложници се превръщат хората, които са на прага на воден режим.

Източник: bTV

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини