Частен съдия изпълнител е обявил търг за две от най-популярните сгради от новата история на Смолян. Продажбата се налага заради съдебен спор за задължения по договор за поддръжка на осветлението в Смолян. Той е бил сключен от ръководството на общината до 2011г, когато кмет е бил Дора Янкова. Сега делото на Община Смолян с консорциум „Светлина“ продължава, предстои разглеждането му във Върховния съд. Въпреки това частен съдебен изпълнител е запорирал имотите и е обявил, че ги продава на публичен търг. Какво ще стане, ако Община Смолян все пак спечели делото на последна инстанция, а междувременно имотите вече са продадени? Това не знае и самият градоначалник Николай Мелемов.
Според него обаче законът не е справедлив и той се надява, че няма да се стигне до продажбата на двете емблематични за града постройки.
„Съдебнте дела на Община Смолян и консорциум „Светлина“ продължават, стават все по -сложни, защото на първа инстанция спечелихме, на втора те спечелиха и това им даде повод да изкарат изпълнителни листове и Частен съдебен изпълнител /ЧСИ/ да обявява за продажба наши имоти.
Те претендират за един милион, груба казано задължения, а запорират имоти за пет милиона. Сега обаче започва обратна проверка, тъй като ние още в самото начало подадохме сигнал, че този консорциум предявява претенции с проформа фактури, което означава, че нито е внесено ДДС, нито са заведени в техните счетоводни книги. Нашето убеждение е, че това не е правилно и предявената от тях претенция не е справедлива. Но тези процеси вървят и сградата на „Журналиста“ и Младежкия дом са обявени за продажба.“, коментира Мелемов. По думите му публичната продан на имотите по никакъв начин не е свързана с отхвърленото от Общинския съвет предложение сградите да се включат в програмата за приватизация на общината и да бъдат обявени за продажба. Сега вече ЧСИ им „слага ръка“ и ги запорира за последваща продажба.
„Предложихме ги тогава за продажба, защото те са изпразнени от съдържание, тоест-общината свои дейности там не развива, а като не се използват, не се влагат пари за поддръжка и те се рушат заради отпаднала необходимост от тези сгради. Идеята беше да се намери по-добър стопанин за тези сгради, който да ги ремонтира и развива дейност.“, коментира още Мелемов. Той обаче не крие, че е възмутен от претенциите на консорциума и смята, че голяма част от тях са нереални.
„Много неща се оказаха, че са само на фактура, без да е свършена работа. И това е ощетявало общината -за пет години по договор е струвало 2.5 млн.лв., сега издръжката на уличното осветление е в пъти по-малка. Ние спорим за дълга, защото нашите претенции са, че много от сумите са нереални. Имаме съмнения и не признаваме всички фактури. Делата са във Върховен съд и смятам, че имаме правата да ги водим до край. Ако се продадат сградите- а ние печелим делото, не знам какво ще стане. Законът не е обмислен, но така стоят нещата -ЧСИ сам избира какво да запорира и пордава, правата са негови", заключи кметът и изрази надежда, че все пак няма да се стигне до там.
Щиляна Чакърова
11111