Община Димитровград започва кампания за безплатно домашно компостиране

Все повече зачестяват случаите в селата и града, в които хората изхвърлят листна маса до бункерите. Ангажиментът на фирмата, извършваща събиране и извозване на битови отпадъци - „Неотитан”, е да извозва и депонира твърдите битови отпадъци, като зелената листна маса, треви, клони  и други растителни отпадъци от дворните места не попада в категорията „битови отпадъци”. В тази връзка, с цел опазване чистотата и приветливия вид на населените места, Община Димитровград стартира инициатива, в която ще предостави компостери в градската среда. На по-късен етап общината предвижда да разшири обхвата и да предостави компостери и в другите населени места.

Община Димитровград възнамерява да предостави безвъзмездно на гражданите на Димитровград, включително в кварталите на града, компостери за домашно компостиране.

Като втори етап на кампанията се предвижда предоставяне на компостери и на жителите на останалите населени места в общината.

От 1-ви януари до 15-ти февруари 2022 г. жителите на Димитровград и кварталите могат да подадат заявление, за получаването на компостер за домашно компостиране.

За да кандидатстват, гражданите трябва да са собственици на имота, върху който ще разположат компостера, дворното място (незастроената площ) в имота да е не по-малко от 300 кв.м., като регламентът допуска в един имот да е разположен не повече от един компостер.

Желаещите да получат безплатен компостер трябва да подадат заявление по образец с приложено към него копие на нотариален акт, удостоверяващ собствеността на имота от заявителя.

Заявлението може да бъде получено в деловодството на Община Димитровград (бул. „Г.С.Раковски“ №15) или да се изтегли от сайта на Община Димитровград.

Документите се подават лично в деловодството на Община Димитровград на бул. „Г.С.Раковски“ №15, както и на e-mail: eko@dimitrovgrad.bg.

Постъпили заявления без приложено копие на нотариален акт няма да бъдат разглеждани, уточняват от местната администрация.

Какво е компостиране?

Това е процес на разграждане на биоразградими отпадъци в присъствието на кислород, под действието на множество микро и макроорганизми – бактерии, гъби, червеи, охлюви, мравки при подходящи стойности на влага и температура. Компостирането е естественият начин на природата да преработва и рециклира органичните си отпадъци, крайният резултат от който е получаването на един изключително полезен продукт богат на органични съставки, естествен подобрител за почвата, изключително богат на хранителни вещества за нашите растения, подобряващ структурата, състава и задържането на влага в почвата. Всеки от нас може лесно да си направи компост; няма разход на електроенергия,няма разходи за поддръжка, полезен е както за нас, така и за околната среда.

Защо да компостираме?       

Bъвeждaнeтo нa ĸoмпocтepитe имa пpяĸ eфeĸт, тъй ĸaтo ceмeйcтвaтa щe мoгaт дa cъбиpaт cвoитe зeлeни oтпaдъци и дa нe ги изxвъpлят в oбщитe cъдoвe или на нерегламентирани места. Oбщинa Димитровград плaщa oтчиcлeния нa дъpжaвaтa зa oтпaдъцитe, ĸoитo дeпoниpaмe нa дeпoтo. C тeзи ĸoмпocтepи ce oпитвaмe дa пoĸaжeм нa xopaтa, чe ocтaвяйĸи зeлeнaтa мaca и другите биоразградими отпадъци в двopa зa ĸoмпocтиpaнe и използването им cлeд няĸoлĸo мeceцa като компост, щe пoмoгнaт нa вcичĸи за намаляване количеството на кройно депонираните отпадъци и намаляване зъмърсяването на населените места с растителни отпадъци.

Чрез правенето на собствен компост:

спестяваме пари като намаляваме необходимостта от закупуването на подобрители за почвата, изкуствени и органични торове;

подпомагаме себе си и нашата околна среда;

всеки от нас генерира около 500 кг отпадъци годишно; приблизително 30-40% от това количество са органични отпадъци, които вместо да бъдат  депонирани на депо могат да бъдат компостирани и оползотворявани.

ще изпълним изискванията и целите за ограничаване на количеството депонирани битови биоразградими отпадъци.

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Да
    Да
    1 0
    20:59, 9 дек 2021
    Решихме другите проблеми с замърсяването от пластмасовите отпадъци от всякакъв вид , и сега се захващаме с компостирането на органични отпадъци .
    Отпадъци , които с нищо не замърсяват природата .
    Да Ви го ту.я простаци долни.
Последни новини