Извиват ли ръцете на община Димитровград по темата за ВиК?

Община Димитровград е в патова ситуация спрямо консолидирането на ВиК в една обособена територия - един ВиК оператор, който да бъде ВиК - Хасково, където трябва да се "влее" и местното ВиК - Димитровград.

От една страна община Димитровград е част от АВиК Хасково („Асоциация по ВиК Хасково“), но територията на общината не е влята в областното дружество и в Димитровград продължава да оперира търговското дружество ВиК - Димитровград. Последното трябва да се влее в областното и цялата територия на областта да се обслужва от един ВиК оператор, който е ВиК - Хасково. Това се изисква, за да може в България да се обособят само 28 АвиК, колкото са и областите в страната. След консолидацията, ще могат да се използват европейски средства, които да се инвестират в сектора. В момента в България, според сайта на МРРБ, има 29 асоциации, като единствената не областна е тази на Димитровград.

Община Димитровград в момента отлага по различни юридически причини вливането си в асоциацията, като една от основните цели е запазването на работните места и избягване на шоково увеличение на цента на водата за жителите на общината. При консолидирането на територията под шапката на едно единствено дружество - ВиК - Хасково, цената на водата ще се уеднакви към по-високата в цялата област, а именно към цената в Хасково, която към момента е 3,51лв. с ДДС за кубик, докато в Димитровград е 1,86лв., което почти двойно увеличение.

Кметът Иво Димов е водил множество разговори с държавния орган, за да извоюва поетапно повишаване на цента, но към момента МРРБ не го е приело. Председателят на Български ВиК Холдинг, Иван Иванов потвърди, че община Димитровград е единствената община в страната, която е успяла да договори да получи цена за дела си в търговското предприятие, за което адмирира преговарящия общински екип и г-жа Кръстева за постигнатото. Като сумата за дяловете на общинското дружество, в което Общината притежава 49%, а държавата 51%, е изчислена на около 600 000 лева, коментира кметът Иво Димов.

От друга страна на община Димитровград й се "извиват ръцете", коментира още Димов, тъй като МРРБ не приема исканото от ВиК-Димитровград коригиране на цента на водата, която повече от 10 години е 1,86лв. за кубик, което го води към несъстоятелност, защото без актуализация на цената за кубик, дружеството трупа загуби, поради увеличаващите се ежегодно разходи. Последно през октомври месец миналата година ВиК-Димитровград е поискала увеличение на цената от 1,86лв. на 2,26лв., което не бе одобрено. След като местното дружество не може да повиши в разумни граници цената, то има опасност да изпадне в несъстоятелност, което е притискане до стената от страна на държавния орган.

Притисната в ъгъла, Общината ще трябва да влее ВиК-Димитровград към областното ВиК. Очаква се на следващата сесия на ОбС Димитровград, да бъде внесена докладна и местните парламентаристи да вземат решение по казуса. Вероятно и на димитровградчани няма да им се размине рязкото, почти двойно, увеличение на цената на водата през тази година.

Областната управа укори Община Димитровград, с писмо до медиите от 14 юли, че заради нея цялата област може да загуби милиони левове инвестиции, поради това, че няма никаква яснота кога и как ще приключи юридическата процедура по прехвърляне на търговското предприятие ВиК ООД Димитровград към ВиК ООД Хасково, поради което не става ясно от кой момент ВиК ООД Хасково ще започне да предоставя ВиК услуги в община Димитровград.

Публикуваме писмото на Областна управа - Хасково, за което кметът на Димитровград коментира, че сумите за инвестиции, упоменати в писмото, се различават с действителността и са доста по-малки:

Община Димитровград рискува загуба на европейско финансиране от над 700 милиона лева във ВиК сектора за област Хасково!

“ВиК” ООД Димитровград е дружество с 51% собственост на държавата и 49% собственост на община Димитровград.
Съгласно Допълнително споразумение № 2 към "Договор за стопанисване, поддържане и експлоатация на ВиК системите и съоръженията и предоставяне на водоснабдителни и канализационни услуги" от 14.04.2016 година, сключен между Асоциация по ВиК (АВиК) и ВиКО, от 1 януари 2021 г. ВиК-Хасково трябваше да започне фактически и изцяло да предоставя ВиК услуги и да стопанисва и експлоатира публични активи на територията на община Димитровград, при вписване на реализирано преобразуване на двете търговски дружества ВиК ООД Димитровград и ВиК ЕООД Хасково или прехвърляне на търговското предприятие на „ВиК“ ООД Димитровград на „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД, гр.  Хасково съобразно чл. 15 от Търговския закон.
Към момента все още не са изпълнени изискванията по чл.12.3 от Договора и не съществува никаква яснота кога и как ще приключи юридическата процедура по прехвърляне на търговското предприятие на ВиК ООД Димитровград на ВиК ООД Хасково, поради което не става ясно от кой момент ВиК ООД Хасково ще започне да предоставя ВиК услуги в община Димитровград.
Това излага на опасност област Хасково да не запази статута си на консолидирана територия и се рискува загуба на всякакво европейско финансиране.
179 милиона лева са заложени само за община Димитровград на базата на приетите Регионални генерални планове (РГП), а общите инвестиционни разходи за целия програмен период за ВиК-Хасково са приблизително 770 милиона лева.  
Отговорността за загубата на тези средства, както и на средствата, необходими за инвестиции във ВиК системите и съоръженията към тях за цялата обособена територия на „ВиК“ ЕООД, гр. Хасково е изключително голяма.  
В момента е в ход и разработване от Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) на Регионални прединвестиционни проучвания (РПИП) за обособената територия, обслужвана от „ВиК“ ЕООД, гр. Хасково, засягаща и гр. Димитровград. Споменатите РПИП се разработват на базата на приети Регионални генерални планове (РГП) и допълнително проучване на нуждата от инвестиции във ВиК системите и съоръженията към тях на съответната територия. РПИП ще съдържат техническа и икономическа документация, достатъчна за подготовката на инвестиционни предложения за финансиране със средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове на Европейския съюз (ЕСИФ).
Ако ВиК-Димитровград не се присъедини към ВиК-Хасково, необходимите инвестиции с безвъзмездно финансиране за цялата област няма да бъдат реализирани, а от своя страна МРРБ ще трябва да върне и финансовите средства за изготвяне на РПИП.
Също така няма да бъде възможно и одобряването на бизнес план за периода 2022-2027 г. за обособената територия, обслужвана от ВиК-Хасково.  
Финансовото състояние на ВиК-Хасково не позволява да бъдат планирани и извършавани големи инвестиции в изграждането на канализационни и пречиствателни съоръжение със собствено финансиране.     
Средствата от ЕС, налични за ВиК сектора, са значителни. Реформите в отрасъла са изключително належащи и не трябва да се допусне загуба на безвъзмездно финансиране.

През годините са провеждани многобройни работни срещи за анализ на ситуацията с представители на  МРРБ, КЕВР, Български ВиК холдинг, община Димитровград, ВиК дружествата и Областна администрация-Хасково. Последната такава беше инициирана от заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството г-жа Валентина Върбева на 13 юли 2021 година в община Димитровград.
Мотивът на община Димитровград да забавя процеса по обединяване на дружествата е цената – в Димитровград плащат по 1,86 лева с ДДС за кубик вода (цена, която не е променяна повече от 10 години), а в Хасково – 3,51 лева с ДДС.   
ВиК-Димитровград няма правно основание да получи разрешение за увеличение на цената за кубик вода, продава услугите си под себестойност и по този начин от няколко години работи на загуба.
Въпросът за съществуването и оцеляването на  ВиК дружеството е изключително сериозен и с огромен обществен интерес. В случай, че не бъдат взети спешни мерки е налице голяма вероятност в дружеството да възникне състояние на неплатежоспоспособност, свръхзадлъжнялост  и съответно да изпадне в несъстоятелност. Това би довело до много лоши последици за жителите на община Димитровград, като цената за кубик вода може да поскъпне няколкократно.
Поради гореизложеното са необходими спешни действия от община Димитровград и Общинския съвет на общината в посока преминаване предоставянето на ВиК услугите от ВиК-Хасково и запазване на статута на консолидирана територия, което от своя страна ще доведе до реализацията на необходимите инвестиции за цялата област.
Имaйĸи пpeдвид, чe инфpacтpyĸтypaтa в cтpaнaтa ce нyждae oт oгpoмни инвecтиции, изчиcлeни нa близo 12 млpд. лв., ĸaĸтo и чe пoдoбни cpeдcтвa нe мoгaт дa бъдaт ocигypeни oт цeнитe нa BиK ycлyгитe, бeз дa ce нaдвиши пpaгът нa coциaлнa пoнocимocт, e oт cъщecтвeнo знaчeниe дoизгpaждaнeтo нa cиcтeмитe дa cтaнe c мaĸcимaлнo вĸлючвaнe нa гpaнтoви cpeдcтвa oт фoндoвeтe нa EC.
Общини, ĸoитo oтĸaзвaт дa cтaнaт члeнoвe нa oблacтнитe acoциaции пo BиK, лишaвaт oт възмoжнocттa зa пoдмянa и дoизгpaждaнe нa инфpacтpyĸтypaтa c eвpoпeйcĸи cpeдcтвa. Taĸa зaдължитeлнaтa инфpacтpyĸтypa щe тpябвa дa ce финaнcиpa чpeз цeнaтa нa ycлyгитe, което ще се отрази негативно на потребителите в дългосрочен план.
България трябва да постигне финансово, технически и екологично устойчив ВиК отрасъл, който предоставя ВиК услуги с високо качество на социално поносими за потребителите цени.

Източник: Dimitrovgrad.bgvesti.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Още новини

Последни новини